Aranyhíd

Fejlesztő iskolai oktatás

Iskolai tagozat

Fejlesztő iskolai oktatás

A súlyosan halmozottan sérült gyermekek korai fejlesztését, óvodai ellátását intézményünk már több mint tíz éve végzi.

Az óvodából kikerülve ezek a gyermekek nem kerülhettek be az iskolai oktatásba, tankötelezettségüket képzési kötelezettként heti három órás egyéni fejlesztéssel biztosították.

Városunkban már 1997-től a szociális ellátó rendszer keretében nappali ellátó intézmény működik számukra.

Célul tűztük ki, hogy ebben a napközi otthonba csak tankötelezettségük letelte után kerüljenek, ezért 2005-ben kísérleti jelleggel megkezdtük két súlyosan halmozottan sérült gyermek heti 20 órás iskolarendszerű fejlesztését. Ezt a közoktatási törvény 2006-tól megengedi, 2010-től pedig kötelezővé teszi.

A fejlesztő iskolai oktatás 3-6 fős csoportokban szervezhető, intézményi pedagógiai program alapján egyéni fejlesztési tervekkel.

Intézményünkben a tevékenységet nem külön csoportban, hanem integráltan szervezzük.

A gyermekek valamelyik fejlesztő csoport tevékenységébe kapcsolódnak be. Egyénre szabott napi és heti terv alapján egyéni és csoportos fejlesztésben vesznek részt.

A fejlesztés fő elemei:

Mozgásfejlesztés (gyógytorna, gyógymasszás, HRG, tangentor)
Önkiszolgálás
Kommunikáció (augmentatív kommunikáció, jel- és gesztusnyelv, Bliss elemei)
Fröchlich-féle bázis terápia
Kiegészítő terápiák (állatasszisztált terápia, gyógylovaglás, tibeti hangmasszázs)

A saját csoportjuk mellett egyéni fejlettségük alapján más csoportok munkájába is bekapcsolódnak, pl. tanulásban akadályozottak tagozatán anyanyelv, matematika.

A fejlesztő iskolai oktatásban osztályfokba sorolás, érdemjeggyel történő értékelés nincs. Az éves teljesítményt szöveges értékelésben rögzítjük.

A fejlesztést speciális képzettségű gyógypedagógusok végzik.

A gyermekeket gyógypedagógiai asszisztensek személyi segítőként támogatják.

Köszöntő | Intézményünkről | Aktualitások | Korai fejlesztés | Óvoda | Iskolai tagozat | Alapítványunk | Dokumentumok | Közzétételi lista | Szülőknek | Oldaltérkép

Aranyhíd Nevelési-Oktatási Integrációs Központ Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Óvoda, Általános Iskola és Speciális Szakiskola

Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenübe